Finn Spring

Ajankohtaista

Lähdevetemme on hyväksytty maailmanlaajuisen laatuvesien yhdistyksen jäseneksi. Fine Water Societyn tavoite on edistää korkealaatuisten luonnonvesien tunnettuutta ja arvostusta fine dining -alalla. Jokainen yhdistyksen jäseneksi valittu vesi on käsittelemätön luonnontuote, jolla on omat uniikit erityispiirteensä.

UNESCO on tutkinut juomaveden laatua eri puolilla maailmaa, ja todennut Suomessa olevan maailman parasta vettä. Suomessa pohjaveden muodostumiselle on otolliset olosuhteet: ohuet maakerrokset suodattavat vettä hyvin.

Multilan lähde sijaitsee jääkauden muovaaman soraharjun alla, jossa maaperä on karkeaa soraa. Muodostelmaa ympäröivät moreeni- ja turvekerrokset, ja itse lähde virtaa hienojakoisen, humuksettoman hiekan läpi. Tuloksena on luonteeltaan pehmeää ja kevyttä lähdevettä, jonka mineraalipitoisuus on hyvin alhainen.

22.03.2019